Sapna Babul Kaa Bidaai
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Cuvinte-cheie

Ultimele subiecte
» Interviuri Ragini~Ranvir
Utilizare forum Icon_minitimeSam Oct 29, 2011 12:13 am Scris de Divyanka100

» Interviuri Bidaai
Utilizare forum Icon_minitimeSam Oct 29, 2011 12:12 am Scris de Divyanka100

» Interviuri Aalekh~Sadhna
Utilizare forum Icon_minitimeSam Oct 29, 2011 12:09 am Scris de Divyanka100

» Interviuri Parul Chauhan
Utilizare forum Icon_minitimeSam Oct 29, 2011 12:01 am Scris de Divyanka100

» Interviuri Sara Khan
Utilizare forum Icon_minitimeVin Oct 28, 2011 11:58 pm Scris de Divyanka100

» Utilizare forum
Utilizare forum Icon_minitimeMier Oct 26, 2011 11:45 am Scris de Divyanka100

» Intrebari/Nelamuriri
Utilizare forum Icon_minitimeMier Oct 26, 2011 11:44 am Scris de Divyanka100

» Despre forum!
Utilizare forum Icon_minitimeMier Oct 26, 2011 11:42 am Scris de Divyanka100

Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Parteneri

Utilizare forum

In jos

Utilizare forum Empty Utilizare forum

Mesaj  Divyanka100 Mier Oct 26, 2011 11:45 am

Conectare,Inregistrare
De ce nu ma pot conecta?
V-ati inregistrat? Serios vorbind, trebuie sa va inregistrati pentru a va conecta. Ati fost exclus din forum (un mesaj va apare pentru a va indica acest lucru) ? Daca da, ar trebui sa contactati adminstratorul forumului pentru a afla motivul. Daca sunteti inregistrat si nu sunteti exclus si tot nu va puteti conecta, atunci verificati foarte bine numele de utilizator si parola. De obicei, aceasta este problema. Daca nici aceasta nu este solutia, luati legatura cu administratorul forumului pentru ca forumul ar putea fi incorect configurat.


De ce sunt deconectat automat?
Daca nu activati optiunea Conecteaza-ma automat la fiecare vizita, atunci cand va conectati veti fi conectat doar pentru o perioada prestabilita. Aceasta masura previne ca cineva sa foloseasca abuziv contul dvs.. Pentru a ramane conectat, bifati aceasta optiune la autentificare, dar acest lucru nu este recomandat daca accesati forumul de la un calculator utilizat de mai multe persoane, cum ar fi de la o biblioteca, cafenea internet, facultate etc.


Cum fac sa nu imi apara numele de utilizator pe listele de utilizatori conectati?
In profilul dumneavoastra veti gasi o optiune Ascundeti indicatorul de conectare , daca veti seta aceasta optiune pe Da veti fi vizibil doar pentru administratori si pentru dvs.. Veti fi considerat ca utilizator invizibil.



Mi-am pierdut parola!
Nu intrati in panica! Daca parola dvs. nu poate fi regasita, poate fi resetata. Pentru a realiza acest lucru, mergeti la pagina de conectare si click pe folositi legatura Recupereaza-mi parola, urmati instructiunile si ar trebui sa puteti sa va reconectati in scurt timp.


Sunt inregistrat dar nu ma pot conecta!
Mai intai verificati daca ati introdus numele de utilizator si parola corect. Daca sunt corecte, atunci sunt doua posibilitati. Daca suportul COPPA este activat si ati dat click pe Am sub 13 ani la inregistrare, atunci va trebui sa urmati instructiunile primite. Daca nu este vorba despre acest caz, atunci poate contul dvs. trebuie sa fie activat. Unele forumuri obliga ca toti utilizatori noi sa isi activeze conturile , fie de catre dvs. personal, fie de catre administrator inainte de a va putea conecta. Cand v-ati inregistrat un mesaj ar fi trebuit sa va apara si sa va instiinteze daca activarea este necaesara sau nu. Daca ati primit un email atunci urmati instructiunile. Daca nu ati primit, sunteti sigur ca ati specificat corect adresa de mail? Unul din motivele pentru care activarea este utilizata este pentru a preveni abuzul din partea utilizatorilor anonimi rau intentionati. Daca sunteti sigur ca adresa de mail folosita este corecta atunci incercati sa contactati administratorul.



M-am inregistrat cu ceva timp in urma dar nu ma mai pot conecta?!
Cele mai probabile motive sunt: ati folosit un nume de utilizator inexistent sau o parola gresita (verificati-va email-ul pe care l-ati primit cand v-ati inregistrat) sau administratorul a sters contul dvs. dintr-un motiv sau altul. Daca motivul este al doilea, atunci poate din cauza ca nu ati postat deloc? Se obisnuieste ca forumurile sa excluda stearga periodic conturile utilizatorilor care nu au scris nimic cu scopul de a reduce marimea bazei de date. Incercati sa va inregistrati din nou si sa va implicati in discutie.



Preferinte si setari:
Cum imi schimb preferintele?
Toate preferintele dvs. (daca sunteti inregistrat) sunt stocate in baza de date. Pentru a le modifica folositi click pe Profil (in general afisata in partea de sus a paginilor dar nu intotdeauna). Acest lucru va va permite sa va schimbati toate setarile.


Cum pot afisa o imagine sub numele meu de utilizator?
Pot aparea doua imagini sub numele de utilizator cand vizualizati mesajele. Prima este o imagine asociata cu rangul dvs., in general acestea luind forma de stele sau blocuri indicind cate mesaje ati scris sau statutul dvs. pe forumuri. Sub aceasta ar putea fi o imagine mai mare cunoscuta sub numele de avatar, care este, in general, unica sau personala fiecarui utilizator. Administratorul decide activarea avatarurilor si alege modalitatea prin care avatarurile vor fi disponibile. Daca nu puteti folosi un avatar, atunci aceasta este decizia administratorului si ar trebui sa-l intrebati pe acesta despre motivele care au dus la această decizie (suntem siguri ca vor fi întemeiate!)



Cum imi schimb rangul?
In general nu puteti schimba direct titlul unui rang (titlul unui rang apare direct sub numele dvs. de utilizator, in subiectele de discutie si in profilul dvs., in functie de tema utilizata). Majoritatea forumurilor folosesc rangurile pentru a indica numarul de mesaje pe care le-ati postat si pentru a identifica anumiti utilizatori, de exemplu moderatorii si administratorii pot avea un rang specific care le este propriu. Va rugam, sa nu abuzati de forum scriind mesaje inutile doar pentru a va creste rangul, pentru ca probabil veti descoperi ca moderatorul sau administratorul va va scadea pur si simplu contul dvs. de mesaje.


Daca fac click pe link-ul de email al unui utilizator, mi se cere sa ma conectez!
Ne pare rau insa doar utilizatorii inregistrati pot trimite mesaje altor utilizatori prin formularul de email integrat in forum (daca administratorul va activa aceasta functionalitate). Acest lucru se intampla pentru a preveni folosirea rau intentionata a sistemului de email de catre utilizatorii anonimi.



Postarea mesajelor

Cum pot sa postez un subiect in forum?
Simplu. Click pe butonul corespunzator, fie din pagina de forum, fie in pagina subiectului. Este posibil sa fie nevoie sa va inregistrati inainte de a scrie un mesaj. Drepturile care va sunt disponibile sunt trecute in partea de jos a forumului sau a subiectului (lista Puteti posta subiecte noi, puteti vota, etc).


Cum pot edita sau sterge un mesaj?
In afara cazului in care sunteti administratorul forumului sau moderatorul, puteti edita sau sterge doar mesajele dvs.. Puteti modifica un mesaj (cateodata doar pentru o scurta perioada dupa postare) cu un click pe Editeaza pentru mesajul respectiv. Daca cineva a raspuns deja la mesajul dvs., veti observa o mica sectiune de text sub mesaj cand reveniti la subiect. Aceasta arata de cate ori l-ati editat. Aceasta nu va aparea daca nu v-a raspuns nimeni. De asemenea, nu va aparea nici daca un moderator sau un administrator editeaza mesajul (acestia ar trebui sa lase un mesaj in care sa spuna ce au modificat si de ce). Observati ca utilizatorii nu pot sterge un mesaj odata ce cineva a raspuns la el.


Cum pot sa imi adaug semnatura la mesaj?
Pentru a adauga o semnatura la un mesaj trebuie intai sa va creati una, lucru pe care il puteti face in profilul dvs.. Odata ce semnatura este creata, puteti sa bifati optiunea Adauga semnatura cand compuneti un mesaj, pentru a va adauga semnatura. Puteti, de asemenea, sa va adaugati semnatura la toate mesajele bifind optiunea corespunzatoare din profil (puteti sa preveniti adaugarea semnaturii la anumite mesaje daca nu bifati casuta Adauga semnatura in momentul compunerii).


Cum pot crea un sondaj?
Este usor sa creati un sondaj, cand postati un subiect nou (sau editati primul mesaj al unui subiect, daca aveti permisiunea), ar trebui sa vedeti o sectiune Adauga un sondaj in formularul de sub sectiunea Posteaza un subiect nou (daca nu il vedeti inseamna ca nu aveti dreptul de a crea sondaje). Ar trebui sa introduceti un titlu pentru sondaj si cel putin doua optiuni (pentru a alege o optiune scrieti intrebarea sondajului in campul corespunzator si apasati pe butonul Adauga o optiune). Puteti de asemenea adauga si o data limita pentru sondaj, 0 inseamna un sondaj deschis.


Cum modific sau sterg un sondaj?
Ca si in cazul mesajelor, sondajele pot fi modificate doar de autor, de moderator sau de un administrator. Pentru a modifica un sondaj, click pe 'Editeaza' din primul mesaj din cadrul subiectului (acesta este intotdeauna asociat cu sondajul). Daca nimeni nu a votat inca, atunci poate fi sters sau modificat, insa daca cineva a votat deja, doar moderatorul sau administratorul poate edita sau sterge sondajul. Acest lucru previne sabotarea sondajelor prin modificarea optiunilor in timpul perioadei de sondare.


De ce nu pot vota intr-un sondaj?
Doar utilizatorii inregistrati pot vota in sondaje (pentru a preveni falsificarea rezultatelor). Daca v-ati inregistrat si tot nu puteti vota atunci probabil ca nu aveti drepturile de acces necesare.





Mesaje private
Nu pot trimite mesaje private!
Exista trei posibile motive: nu sunteti inregistrat si/sau conectat, administratorul a dezactivat mesageria privata pentru tot forumul sau administratorul a restrictionat pentru dvs. folosirea mesajelor private. In ultimul caz ar trebui sa va adresati administratorului si sa-l intrebati ce motive a avut.


Tot primesc mesaje private nedorite!
In viitor vom adauga o lista neagra la sistemul de mesagerie. Deocamdata daca primiti in continuare aceste mesaje nedorite, anuntati administratorul, pentru ca el poate sa opreasca un utilizator sa trimita mesaje private.



Am primit un spam sau un mesaj abuziv de la cineva din forum!
Ne pare rau sa auzim acest lucru. Functia de email integrat include masuri de siguranta pentru a observa care utilizatori trimit astfel de mesaje. Ar trebui sa trimiteti administratorului un email ce contine o copie completa a mesajului primit, inclusiv antetul deoarece este foarte important (acestea ofera detalii despre expeditorul mesajului). Astfel, administratorul poate lua masuri impotriva sa.
Divyanka100
Divyanka100
Admin
Admin

Mesaje : 425
Data de inscriere : 26/10/2011
Varsta : 24
Localizare : ..........

https://bidaai-bidai.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum